english   english czech   česky


 
Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubů


SpolupořadatelLFŠ podporujíStručná historie LFŠ

Dlouholetý ředitel LFŠ a duše festivalu Jiří Králík s dramaturgem Michaelem Havasem Původní akce založená v roce 1963 (resp. 1964), uzavřená jen pro členy filmových klubů, se postupně rozrůstala a v socialistickém Československu plnila čím dál tím více nezastupitelnou roli pro opoziční setkávání s filmem. V roce 1975 se LFŠ zúčastnilo asi 250 návštěvníků, na začátku osmdesátých let, když se akce poprvé konala v Uherském Hradišti, se jí zúčastnilo již více než 500 návštěvníků.


Vizuál LFŠ 2002Poté organizátoři ve snaze o udržení LFŠ stabilizovali účast pravidlem o omezeném počtu zájemců z každého filmového klubu. Akce se až do roku 1989 potýkala s hrozbou zákazu ze strany komunistické moci, po převratu však přestala být pro návštěvníky výjimečná a došlo k oslabení účasti. Pro úspěch v letech 1981-1984 byla LFŠ znovu přesunuta do Uherského Hradiště, v roce 1992 však přijelo jen 250 návštěvníků a organizátoři byli nuceni začít měnit celkovou koncepci akce.

Jeden z mnoha nezapomenutelných úvodů Tomáše LiškyOd roku 1993 se tak LFŠ pod vedením tehdejšího ředitele kin v Uherském Hradišti Jiřího Králíka otevřela pro všechny zájemce, začíná se promítat více zahraničních filmů, jsou zváni zahraniční hosté, rozšířil se program jak filmový tak doprovodný a zvýšil se počet promítacích míst (do roku 1992 se během devíti dnů promítalo maximálně čtyřicet představení v jednom kině). Letní filmová škola je dnes již vyhlášenou akcí a na přelomu července a srpna se do Uherského Hradiště sjíždějí tisíce návštěvníků lačných filmových zážitků.

Témata a hosté LFŠ od roku 1993

Předchozí ročníky LFŠ a seminářů - přehled

Stránky LFŠ 2010

Stránky LFŠ 2009

Stránky LFŠ 2008

zpět   |   nahoru   |   domů


Všechna práva vyhrazena / © 2011 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin