english   english czech   česky


 
Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubů


SpolupořadatelLFŠ podporujíDenní program


Siréna

  • Siréna
  • Československo / 1947 / 83'
  • sekce: Visegradský horizont: Třetí republika
  • režie: Karel Steklý
  • scénář: Karel Steklý
  • kamera: Jaroslav Tuzar
  • hudba: E. F. Burian
  • hrají: Marie Vášová, Ladislav Boháč, Josef Bek, Oleg Rief, Pavla Suchá, Miloš Nedbal, Bedřich Karen

Nejznámější román Marie Majerové Siréna je mozaikou osudů několika generací rodu Hudců, odehrávající se od poloviny 19. století až po začátek 1. světové války. Na jejich životních peripetiích autorka ukazuje nelehký život dělníků v Kladně. Při psaní románu čerpala nejen z dobových pramenů, ale také z osobních vzpomínek, neboť v tomto městě prožila své dětství.
Začínající režisér Karel Steklý plánoval tento román zfilmovat už za první republiky, nicméně možnost Sirénu natočit mu nabídla až zestátněná poválečná kinematografie. Pro svůj druhý celovečerní film si z románu vybral dvě kapitoly, které vykreslují události kolem dělnické stávky. Ta vrcholí vzpourou v roce 1889, kdy dělníci zaútočili na dům majitele dolů a následně byli vojáky drasticky rozehnáni.
Siréna měla premiéru začátkem dubna roku 1947 přímo v Kladně a dočkala se slušného ohlasu. Kritika už tak nadšená nebyla, celková návštěvnost byla podprůměrná a film pomalu upadal do zapomnění. Vše změnil úspěch na benátském festivalu, kam byl tento snímek dodatečně poslán na zásah filmového kritika A. M. Brousila. Promítal se v nesoutěžní sekci bez jakékoliv předchozí propagace.
Siréna i přes tyto komplikace vzbudila obrovský ohlas a nakonec senzačně získala hlavní cenu festivalu Zlatého lva a navrch i cenu za nejlepší hudbu pro E. F. Buriana. Tento nečekaný úspěch odstartoval její vítězné putování po celé Evropě, kde se jí takřka bez výhrad dostalo nadšeného ohlasu diváků i kritiky. V Československu se snímek dočkal obnovené premiéry.
Fenomenální úspěch Sirény československému filmu v následujících letech spíše uškodil. Nastupující komunistická propaganda toho zneužila pro obhajobu socialisticko-realistického směru jakožto jediného možného uměleckého východiska. Takové zjednodušující zaškatulkování si Steklého film nezaslouží. Jedná se především o syrové sociální drama, které věrohodně ukazuje těžký život chudých dělníků na Kladensku.
Filmu dominuje výkon Marie Vášové, jež svou osudem těžce zkoušenou, zároveň však hrdou a nezlomnou Hudcovou modeluje jako antickou heroinu. Velmi účinná je také civilní kamera Jaroslava Tuzara a dramaticky funkční hudba E. F. Buriana.

Jan ŠulcProjekce na LFŠ

Film promítáme v těchto termínech a časech

Klub kultury
čas pořad sekce
28.7. 23:30 Siréna 3REP
Reduta 1
čas pořad sekce
26.7. 18:30 Siréna 3REP


zpět   |   nahoru   |   domů


Všechna práva vyhrazena / © 2011 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin